Kokie skirtumai tarp dirbančio ir savarankiškai dirbančių asmenų

ivDaugelis žmonių painioja savarankiškai dirbančio ir dirbančio asmens statusus – tai nėra tas pats. Savarankiškai dirbantis asmuo dažniausiai užsiima individualia veikla, kurią įregistruoja mokesčių inspekcijoje. Dirbantis asmuo yra tas, kuris yra sudaręs darbo sutartį. Individuali veikla gali būti vykdoma ir pagal verslo liudiją, ir pagal pažymą. Verslo liudijimas nuo pažymos skiriasi tuo, kad jį tenka pirkti, iš anksto sumokėti mokesčius, o štai individualios veiklos pažyma išduodama nemokamai. Individualią veiklą vykdantis asmuo turi savarankiškai dirbančio asmens statusą, nebent jis įsiregistruoja darbo biržoje ir tada statusas keičiasi į dirbančiojo. Skirtumų tarp dirbančio ir savarankiškai dirbančio yra ne vienas.

Esmė tame, kad dirbantys asmenys už save mokesčių nemoka. Pirmiausia, darbdaviai, išmokėdami pinigus savo darbuotojui, atskaičiuoja visus mokesčius – privalomą sveikatos draudimą, pajamų mokestis, valstybinį socialinį draudimą. Štai, individualią veiklą pagal pažymą vykdantys asmenys visus mokesčius sumoka patys. Jie tai gali atlikti kiekvieną mėnesį arba pasirinktinai – kas ketvirtį, pusmetį ar metus. Jeigu asmuo nėra draudžiamas sveikatos draudimu, tai savarankiškai dirbantis kas mėnesį turi mokėti PSD mokestį, kurį nustato valstybė. Dabar yra nustatytas fiksuotas 9 procentų nuo MMA tarifas. Tad, keičiantis minimalios algos dydžiui, keičiasi ir privalomo sveikatos draudimo įmoka savarankiškai dirbančiam.

Dar vienas skirtumas yra tas, kad individualios veiklos pažyma nesuteikia galimybės pasinaudoti neapmokestinamų pajamų dydžiu. NPD yra taikomas tik dirbantiems pagal darbo sutartį, o individualią veiklą vykdantys asmenys turi mokėti mokesčius nuo viso gaunamo pelno ar pusės jo. Tai reiškia, kad pajamų mokestis mokamas nuo viso pelno, o VSD ir PSD (jeigu jau asmuo draudžiamas) mokamas nuo pusės. Pelną apskaičiuoti nesunku, nes iš pajamų atimamos visos leidžiamos išlaidos. Leidžiamas išlaidas pateikia Valstybinė mokesčių inspekcija.

Taip pat paminėti reikia ir tai, kad savarankiškai dirbantys asmenys sunkiau įsigyja prekes ar paslaugas išsimokėtinai – dirbantiems pagal darbo sutartį žymiai lengviau. Taip yra todėl, kad savarankiškai dirbantys asmenys dažniausiai renkasi mokesčius mokėti kartą per metus, o dirbantys juos sumoka kiekvieną mėnesį, tad individualią veiklą vykdantys asmenys neturi kaip parodyti nuolatinių pajamų, nebent siunčiami sąskaitų išrašai.